Född :                    05.07.1949 i Tg. Mures/Rumänien
Utbildning :            New York Institute of Photography, London 1992 - 1996
                              Jag målar och jobbar i olika grafiktekniker som screentryck, litografi, tusch- och
                              blyertstekning samt giclée.
Jag är medlem i :   SKF – Svenska Konstnärernas Förening, Grafiska Sällskapet, FfGK – Förening för 
                              Grafiska Konst.

        Separatutställningar :

2020    Skogås
            Huddinge
2019    Tg. Mures/Rumänien
2017    Gödöllő/Ungern
2016    Tg. Mures/Rumänien
            Skogås
2012    Berlin/Tyskland
2001    Stockholm
1994    Berlin/Tyskland
1993    Tampere/Finland
            Turku/Finland
1992    Jyväskyle/Finland
1991    Seinäjoki/Finland
            Vaasa/Finland
1990    Virrat/Finland
            Alavus/Finland
1989    Ähtäri/Finland
1982    Tg. Mures/Rumänien

Samlings- och jurybedömda utställningar : 2021 Mini Maxi Berlin 2021 - Galleri Heike Arndt, Berlin/Tyskland 6th International Printmaking Biennale "Rider" , Kazan/Ryssland "Print Meet 2021", Trakya University Fine Art Faculty, Trakya/Turkiet 7th Annual "On Paper" International Printmaking 2021, Barcelona/Spanien 21th International Print Biennial, Varna/Bulgarien 1. International Visual Arts Biennial Bandirma Art University, Bandirma/Turkiet Third International Print Biennale, Jerevan/Armenien 2021 Textur Printmaking Studio, Tainan City/Taiwan 2020 International Biennial of Miniature Arts Timisoara/Rumänien First International Biennial of Graphics-Mitrovica Print 2020, Mitrovica/Kosovo 11. International Biennial of Miniature Art; Czestochowa/Poland Incisori Contemporanei WorldWide Prints, Montebelluna/Italien 4th International Printmaking Triennial, Belgrad/Serbien International Virtual Engravist Printmaking Biennial, Istanbul/Turkiet 6th Graphic Art Biennial of Szeklerland, Sf. Gheorghe/Rumänien 2019 The 7th Tokyo International Screen Print Biennial, Tokyo/Japan Awagami International Miniature Print Exhibition 2019, Yoshinogawa City, Tokushima/Japan X. International Exhibition Majdanart, Belgrad/Serbien Grafiska Sällskapet, Stockholm Konstnärshuset, Stockholm Covasna läns Kulturcentrum, Covasna/Rumänien 2018 Winter Salon - UAP (Romanian Fine Art Association), Tg. Mures/Rumänien Grafiska Sällskapet, Stockholm 5th Graphic Art Biennial of Szeklerland, Sf. Gheorghe/Rumänien BIMPE The X. Biennial International Miniature Print, Vancouver/Kanada The International PrintMaking Biennial, Cacak/Serbien GR'18 UAP (Romanian Fine Art Association), Bucharest/Rumänien 10th International Biennial of Miniature Art - Czestochowa/Poland 7th Intercontinental Biennial of Small Graphics, Aiud/Rumänien 9th International Printmaking Biennial, Duoro/Portugal Konstnärshuset, Stockholm Husby Konsthall, Husby 2nd Annual International Miniature Printmaking Exhibition, 2018, Dubai/Förenade Arabemiraten 2017 6th Tokyo International Screenprint Biennale, Tokyo/Japan 3rd New York International Miniature Print Exhibition, New York/USA Konstnärshuset, Stockholm 3rd International Printmaking Triennial in Belgrad/Serbien 2016 Konstnärshuset, Stockholm Winter Salon - UAP (Romanian Fine Art Association), Tg. Mures/Rumänien Finlands Institutet, Stockholm 6th International Biennial of Small Graphics, Aiud/Rumänien BIMPE - The IX. Biennial International Miniature Print, Vancouver/Kanada 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland, Sf. Gheorghe/Rumänien 2015 Konstnärshuset, Stockholm Konstmässa, Galleri Lyktan, Skogås The 5th NBC Meshtec Tokyo International Screen Print Biennial, Tokyo/Japan VI. International Exhibition Majdanart, Belgrad/Serbien Global Print 2015, Alijo/Portugal 14th Lessedra World Art Print Annual – Mini Print 2015, Sofia/Bulgarien 3rd Grafiphic Art Biennial of Szeklerland, Sf. Gheorghe/Rumänien 2014 Konstmässa Galleri Lyktan, Skogås 13th Lessedra World Art Print Annual — Mini Print 2014, Sofia/Bulgarien VII. Biennalduoro 2014, Duoro/Portugal 2013 Global Print 2013 – Alijo/Portugal 2012 7th International Triennial of Graphic Art, Bitola/Makedonien 2011 The 3rd International Triennale Print and Drawing, Bangkok/Thailand Suomiart, Turku/Finland 2008 Galleri Cosmopolitan, Göteborg 2007 XIII. Grafiktriennal, Stockholm 2006 Stockholm 1994 Lyon/Frankrike 1992 5th Humberside Printmaking Competion, Manchester/England 5th Humberside Printmaking Competion, Belfast/Nord Ireland 1991 Francis Witherspoon Annual Printmakers Exhibition, New York/USA 5th Humberside Printmaking Competion, Hull/England 1985 Lyon/Frankrike Budapest/Ungern Museer, offentliga institutioner som jag är representerad på :
State Museum of Fine Art of the Republic of Tatarstan, Kazan/Ryssland Shagaf Permanent Collection Dubai/Förande Arabemiraten Landsting, Örebro Excomo Cabido Insular de la Palma/Spanien Inter-Art Foundation, Aiud/Rumänien Douro Museum Collection/Portugal Institute and Museum, Bitola/Makedonien Bangkok Art and Culture Center/Thailand Towns-Hall, Virrat/Finland Stipendier och priser :
2018 1st Distinction of the Inter-Art Intercontinental Biennial of Small Graphics, Aiud/Rumänien 2017 Honorable Mention, - 6th Tokyo International Screenprint Bienniale, Tokyo/Japan 2016 Resebidrag, Konstnärsnämnden